Na de gevechten op 28 en 29 juli tussen de Verenigde Staten (VS) en Iran leek het kwetsbare staakt-het-vuren voorbij. President Trump dreigde met de zwaarste bombardementen op Iran sinds de Tweede Wereldoorlog. Maar zover kwam het niet. Golfstaten, waaronder Saudi-Arabië, riepen de VS op om voor een diplomatieke oplossing te kiezen.

Ook de snel dalende munitievoorraden van de VS spelen waarschijnlijk een belangrijke rol. Zowel voor aanvallen als voor de verdediging slinken deze voorraden harder dan verwacht. Mogelijk is dit een belangrijke reden voor de VS om af te zien van zware bombardementen en te kiezen voor diplomatie. De onderhandelingen verlopen ondertussen moeizaam. Beide partijen stellen zich hard op en onderhandelen niet rechtstreeks met elkaar.

De Straat van Hormuz blijft dicht. Afgelopen week durfden slechts enkele schepen de doorvaart te maken. Bij de Straat Bab el-Mandeb verbetert de situatie juist. Daar neemt het scheepvaartverkeer weer toe.

Tijdelijke rust bij de hypotheekrentes

De tijdelijke rust in de oorlog tussen de VS en Iran zorgt ook voor rust op de financiële markten. De rentes op de financiële markten daalden afgelopen week licht. Er waren weinig wijzigingen in de hypotheekrentes. Ook geldverstrekkers lijken af te wachten.

Dat zien we terug in hun rentewijzigingen:

  • Sommige geldverstrekkers verhoogden hun hypotheekrentes, terwijl andere juist verlaagden. De gemiddelde hypotheekrentes veranderden bijna niet.
  • De wijzigingen waren klein, meestal slechts enkele honderdsten van een procentpunt.

Hypotheekrente lastig te voorspellen

Vaak kunnen we redelijk inschatten wat de hypotheekrentes de komende maanden gaan doen. De rentes op de financiële markten bewegen meestal langere tijd in dezelfde richting. Hypotheekrentes volgen die ontwikkeling vaak.

Op dit moment is de situatie onzeker. We zien drie belangrijke scenario’s. Daarbij gaan we ervan uit dat er in de rest van de wereld geen grote gebeurtenissen plaatsvinden die invloed hebben op de rente.

Scenario 1: de VS en Iran sluiten vrede

Vaak kunnen we redelijk inschatten wat de hypotheekrentes de komende maanden gaan doen. De rentes op de financiële markten bewegen meestal langere tijd in dezelfde richting. Hypotheekrentes volgen die ontwikkeling vaak.

Op dit moment is de situatie onzeker. We zien drie belangrijke scenario’s. Daarbij gaan we ervan uit dat er in de rest van de wereld geen grote gebeurtenissen plaatsvinden die invloed hebben op de rente.

Scenario 2: de oorlog ontbrandt weer

Dit is het ongunstigste scenario voor de rente. Een oorlog zorgt voor extra onzekerheid bij beleggers.Als de VS en Iran olie-, gas-, energie- en waterzuiveringsinstallaties beschieten, neemt de economische schade in het Midden-Oosten verder toe. Ook duurt het herstel dan langer.

De prijzen van energie en brandstof kunnen daardoor verder stijgen. Die hogere prijzen werken direct en indirect door in de prijzen in westerse economieën. Hierdoor kan de inflatie verder oplopen. In dit scenario stijgen de rentes waarschijnlijk met enkele tienden van een procentpunt.

Scenario 3: geen gevechten, maar ook geen vrede

Dit is voor de komende weken het waarschijnlijkste scenario. Zowel de VS als Iran hebben er belang bij dat de oorlog niet opnieuw volledig uitbreekt. Tegelijkertijd stellen beide landen zich tijdens de onderhandelingen hard op. Iran weet dat begin november de verkiezingen voor het Amerikaanse Congres zijn. President Trump wil ruim voor die tijd een definitief akkoord. Ook de gevolgen van het einde van de oorlog moeten voor die tijd merkbaar zijn voor Amerikanen. De druk op de VS om tot een akkoord te komen is daarom groot. Ook Iran staat onder druk. De Iraanse economie ligt grotendeels stil en de steun onder de bevolking en achterban van het regime neemt af.

Huidige situatie

De huidige situatie zorgt waarschijnlijk voorlopig voor relatieve rust bij de rentes. De Straat van Hormuz blijft dicht, waardoor de olieprijzen hoger zijn. Tegelijkertijd heeft de wereldeconomie zich deels aangepast aan de situatie. Van een volledige verstoring van de economie is daarom geen sprake. Hoe langer deze situatie duurt, hoe groter de kans dat bedrijven hogere kosten voor energie en brandstof doorberekenen in hun prijzen. Daardoor kan de inflatie verder oplopen. Ook bestaat het risico op een loon-prijsspiraal. Daarbij leiden hogere prijzen tot hogere lonen, waarna bedrijven hun prijzen opnieuw verhogen.

Als de huidige situatie lang aanhoudt, verwachten we daarom dat de rentes op termijn licht stijgen.

Gemiddelde rente ontwikkeling

De gemiddelde renteontwikkeling met NHG per 9 augustus:

laagstehoogstegemiddeld
variabel3,404,533,83
5 jaar3,744,253,94
10 jaar3,834,604,08
20 jaar4,204,904,39
30 jaar4,215,054,52

De gemiddelde renteontwikkeling zonder NHG per 3 augustus:

laagstehoogstegemiddeld
variabel3,555,034,25
5 jaar3,985,104,26
10 jaar 4,155,104,42
20 jaar4,415,304,79
30 jaar4,525,404,94

Actuele rentes

In ons dagelijkse renteoverzicht zie je de actuele hypotheekrentes van ruim dertig hypotheekverstrekkers.